Żywa lekcja przyrody WĘŻE

W listopadzie 2013 r. uczniowie naszej placówki wzięli udział w nietypowej "Lekcji przyrody na żywo". Dzieci poznały wiele informacji na temat oryginalnych zwierząt, jakimi są węże, ale przede wszystkim każde z nich mogło dotknąć gada i pogłaskać. Dzieci, jeśli chciały, mogły zmierzyć się ze swoimi lękami, a robiły to nadzwyczaj chętnie. Myślę, że generalnie uczniowie, poza kilkoma wyjątkami (boją się węży). Możliwość dotknięcia węża i przekonania się, że nie jest obślizgły (jak się wielu ludziom wydaje), ale suchy i miły w dotyku jak aksamit. To zupełnie innego rodzaju doświadczenie, niż czytanie o tym w książce lub oglądanie przez szybę w ogrodzie zoologicznym. Na samym początku Pan opowiadał nam bardzo dużo o wężach i starał się obalić powszechną niechęć do nich. W trakcie opowiadania pokazywał nam swoje okazy. Gdy skończył opowiadać brał omawianego węża i chodził z nim pomiędzy uczniami, by można było go pogłaskać. Wcześniej jednak wytłumaczył nam jak należy je dotykać, gdyż są to bardzo czułe zwierzęta. Zdecydowana większość przełamywała strach i głaskała węże. Na koniec zobaczyliśmy boa-albinosa, który był koloru żółtobiałego. W trakcie tej lekcji uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, m.in. jak często i czym karmi się węże, co ile trzeba im zmieniać wodę w misce oraz do czego ta woda jest im potrzebna. Zapoznaliśmy się również z procesem zrzucania skóry przez węże (jedną skórę dostaliśmy w prezencie) Posiadanie węży wiąże się z wieloma obowiązkami. Są one bardzo wrażliwe i trzeba o nie dbać. Lekcja prowadzona była bardzo ciekawie i wszyscy słuchali z dużym zainteresowaniem.”